După ani buni de dezbateri pro și contra în spațiul public, reintroducerea uniformei în școli a intrat în linie dreaptă. Parlamentarii PSD au emis un proiect de lege în acest sens, care cel mai probabil va fi votat de toate partidele, cu excepția USR. Motivele principale care au stat la baza măsurii au fost siguranța în școli, dat fiind că nu se mai pot strecura persoane străine în incinta unităților de învățământ, dar și necesitatea stopării bullying-ului bazat pe statutul financiar al familiei. Proiectul este un prim pas extrem de important în drumul anevoios către întoarcerea la normalitate.
De foarte multă vreme sistemul de învățământ este supus unor acțiuni concertate de slăbire a acestuia, de cădere în derizoriu și de supeficializare. Mai mult, în școli s-a instituit dictatura elevilor și părinților, iar respectul și disciplina au fost aruncate la coșul de gunoi. Rezultatele s-au văzut. Învățământul produce pe bandă rulantă analfabeți funcționali. În universități, profesorii sunt îngroziți de nivelul catastrofal al studenților, care nu stăpânesc nici măcar noțiunile de bază. Mai grav este că adolescenții și tinerii au ajuns să nu știe nimic despre nimic, cu excepțiile care confirmă regula, desigur. În acest context, proiectul de lege privind obligativitatea introducerii uniformei în școli este mai mult decât necesar și înseamnă, clar, un prim pas spre normalitate.
Săraci și bogați
Inițiatorii proiectului legislativ atrag atenția că, în prezent, mediul şcolar preuniversitar din România se confruntă cu o accentuare a diferenţelor socio-economice dintre elevi, vizibile pregnant în vestimentaţia adoptată în unităţile de învăţământ. Această situaţie alimentează fenomene de excludere socială, presiune psihologică şi bullying bazat pe statutul financiar al familiei, distrăgând atenţia elevilor de la procesul educaţional propriu-zis şi afectând climatul de disciplină şi decenţă. ”Actualmente, Legea învăţământului preuniversitar nr. 198/2023 lasă purtarea uniformelor exclusiv la latitudinea unităţilor de învăţământ, fără a impune o linie naţională de echitate socială şi securitate. În plus, normele actuale privind paza şi protecţia în şcoli nu beneficiază de un instrument vizual rapid de identificare a propriilor elevi, aspect ce îngreunează monitorizarea siguranţei în perimetrul şcolar şi accesul persoanelor străine”, se arată în expunerea de motive a proiectului.
Invocând exemplele Franței și Marii Britanii, unde uniforma este obligatorie în școli, parlamentarii PSD spun că, în România, textul actual al Legii nr. 198/2023 nu prevede un mecanism unitar de asigurare a egalităţii de şanse din această perspectivă şi nici surse de finanţare menite să garanteze posibilitatea de subvenţionare în contextul unei asemenea măsuri. Aceștia propun introducerea obligativităţii purtării unei ţinute şcolare unice în învăţământul preuniversitar de stat, descentralizarea alegerii modelului către comunitatea şcolară locală, interzicerea monopolului comercial asupra furnizării acestor piese şi posibilitatea subvenţionării kitul-ului de bază.
Inițiativa legislativă urmărește să combată discriminarea și să reducă fenomenul de bullying. Astfel, prin introducerea unei ţinute unice, se atenuează vizibilitatea diferenţelor de statut material dintre familiile elevilor. Totodată, dispar barierele artificiale şi criteriile de judecată bazate pe haine de firmă sau trenduri scumpe, generând un mediu bazat pe meritocraţie şi respect reciproc. Pe de altă parte, măsura ar duce la creşterea siguranţei în unităţile de învăţământ, având în vedere că o ţinută unică permite personalului de pază şi cadrelor didactice să identifice vizual, instantaneu, elevii aparţinători ai acelei şcoli. ”Acest lucru reduce riscul pătrunderii persoanelor străine sau neautorizate în perimetrul şcolar, facilitând un management mult mai strict al siguranţei copiilor”, susțin inițiatorii.
Ce prevede legea?
Potrivit proiectului de act normativ, modelele, standardele tehnice şi elementele componente ale uniformelor şcolare se vor stabili de către consiliul de administraţie al fiecărei unităţi de învăţământ, cu consultarea obligatorie a consiliului şcolar al elevilor şi a asociaţiei de părinţi. În același timp, se va interzice modificarea, adăugarea sau impunerea altor elemente vestimentare sau accesorii faţă de cele stabilite, cu excepţia ecusonului care conține denumirea școlii. ”Pentru achiziţia uniformelor şcolare se acordă gratuitate sau subvenţii, iar cheltuielile aferente pot fi finanţate din fonduri alocate din bugetele consiliilor judeţene, ale Consiliului General al Municipiului Bucureşti şi ale consiliilor locale, precum şi din fonduri externe nerambursabile. Unitatea de învăţământ care nu asigură aplicarea legii va fi sancționată cu amendă de la 5.000 la 10.000 lei”, se precizează în proiectul legislativ.
Sursa national.ro